niedziela, 17 marca 2013

Jagody goji - owoc długowieczności?

Niewiele osób wie, ze z owocami goji jest związanych wiele legend. Chciałbym za pośrednictwem tego artykułu przedstawić Wam najciekawsze z nich. Czy słyszeliście może o legendzie związanej z osobą Li Quing Yen?







Jagody Goji najciekawsze legendy


Najciekawsza legenda związana z jagodami goji jest związana z chińskim mędrcem imieniem Li Quing Yen. Postać ta wzbudza niemałe kontrowersje w  Świecie nauki, nic w tym dziwnego skoro przypisuje mu się osiągnięcie wieku ponad 250 lat. Chociaż badacze sceptycznie odnoszą się do tych rewelacji, to istnieje wiele dokumentów, które wskazują, że w istocie Li Quing Yen mógł odkryć sekret długowieczności... zacznijmy jednak od początku, czyli od przedstawienia krótkiej notki biograficznej na temat tej niezwykłej osoby.

Li Quing Yen - legenda o długowieczności


Li Ching-Yuen lub Li Ching-Yun - zmarły w roku 1933, 6 maja w chińskiej prowincji Syczuan, gdzie według legendy urodził się i wychował. Li Quing Yen jest przedmiotem chińskiej ludowej legendy i jest znany ze swojej ekstremalnej długowieczności. Twierdził, narodził się w 1736 , natomiast sporne zapisy sugerują, że mógł urodzić się nawet w roku 1677. Tak czy inaczej obie rzekome długości życia  (197 i 256 lat) znacznie przekraczają najdłuższą udokumentowaną żywotność - 122 lat i 164 dni tyle miałą żyć francuzka Jeanne Calment . Jego prawdziwa data urodzenia nigdy nie została oficjalnie ustalona, do dzisiaj pozostaje przedmiotem sporów wśród badaczy, choć istnieje wiele przesłanek, które istotnie mogą wskazywać, że Li Quing Yen był najdłużej żyjącym człowiekiem na Ziemii.

Li Quing Yen
Niektórzy twierdzą, że Li Ching-Yuen urodził się w 1326 w Qi Jiang Xian, w chińskiej prowincji Sichuan. 
W 1930 New York Times poświęcił tej niezwykłej personie osobny artykuł. Profesor Wu Chung-chieh z Chengdu University odkrył w archiwum Chinskiego Cesarstwa list pochwalny pochodzący z roku 1827, w którym sam cesarz składał Li Ching-Yuen'owi gratulacje z okazji jego 150-tych urodziny!  Co ciekawe natrafiono również na podobne dokumenty  (m.in. list gratulacyjny z 1526 roku, który może świadczyć o tym, że Li Quing Yen już wówczas osiągnął 200 lat!). W 1928 roku, New York Times korespondent napisał, że wielu starych ludzi żyjących w sąsiedztwie Li Quing Yena, którzy twierdzą, że ich dziadkowie znali go, kiedy byli młodymi chłopcami, twierdzili również, że w tym czasie Li Quing był już dorosłym mężczyzną.  Pracował jako zielarz, sprzedając Lingzhi , jagody Goji , dziki żeń-szeń , He shou wu i Gotu Kola wraz z innymi chińskimi ziołami. Zmarł w roku 1933 (6 maja), niektórzy twierdzą,że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, inni twierdzą, że tuż przed śmiercią powiedział przyjaciołom, że "Zrobiłem wszystko, co mam do zrobienia w tym świecie będzie teraz wrócić do domu." Po śmierci Li, generał Yang Sen postanowił zbadać prawdę o jego rzekomej długowieczności... jednak nawet raport przygotowany przez generała nie dał jednoznacznej odpowiedzi czy istotnie informacje na temat długowieczności tej niezwykłej osoby mogą być uznane za niepodważalne. 

Sekret długowieczności?

Dieta Li Quiong Yena składała się głównie z ziół i wina ryżowego tym Lingzhi, jagody goji, żeńszenia, "on shou wu" i Gotu Kola. Podobno nieodzownym posiłkiem w codziennej diecie chińczyka była zupa z jagód goji.